fbpx

Duygu Koçluğu

Duygu koçluğu nedir? 

Duygu Koçu, danışanlara duyguları daha iyi tanımlamaları, deneyimlemeleri, kabullenmeleri, düzenlemeleri, dönüştürmeleri, kullanmaları, gözlemlemeleri ve duyguyla baş etme stratejileri konusunda yardımcı olur.  Duygu koçluğu; teori, pratik ve araştırma temelinde şu üç ana duygusal değişim ilkesine dayanmaktadır:1. Duygu farkındalığını arttırma, 2. Duygu düzenlemeyi geliştirme, 3. Duyguyu duyguyla değiştirme. Bu ilkeler duygu koçları için genel rehber niteliğindedir ve koçlara, farklı zamanlarda farklı duygusal amaçları anlamakta yardımcı olur. 

Bu eğitimde; Duygu Koçu adaylarına, danışanla yapılan seanslarda, travma oluşturan negatif duygularıyla baş etme konusunda destekleme kabiliyeti kazandırılır.

Seansın temel bir ilkesi, duygunun kişi bilgilendirmesi ve harekete geçirmesi ve değişime açık hale getirmesi için danışanların duyguyu yaşaması gerektiğidir.

Danışanlar sadece duygularından bahsederek, kökenlerini anlayarak veya inançlarını değiştirerek duygularını değiştirmezler. Aynı zamanda duygular kabullenildikten ve deneyimlendikten sonra, onları dönüştürecek, farklı duygularla karşılanarak ve yeni bir anlam yaratmak için üzerinde düşünülerek ve çalışılarak değiştirilir.

Duygu Koçları bu işlemi Koçluk Becerileri, Regresyon, Hipnoterapi, EFT, NLP… gibi teknikleri kullanarak uygularlar. Bu eğitimin sonucunda Duygu Odaklı Çalışacak Koçun; bu alanlarla ilgili yeterliliği tamamlaması gerekir.

Duyguların değişimi, insanının temel sorunlarının çözümünde öncelikli öneme sahiptir. 

Duygu Koçları danışanlarına hayat boyu devam eden ilişkilerinin karmaşalarını ve kökenlerini anlamak konusunda ve düşüncelerini, davranışlarını ve etkileşimlerini sağlıklı biçimde yönetmek konusunda yardım ederler. 

Duygular danışanların bütün değişim çabalarında yer alır. 

Duygu Koçluğu çiftler ve bireysel çalışmalarda kullanılmaktadır. Duyguyla çalışmak hem psikodinamik hem de bilişsel yaklaşımlara entegre edilmiş ve bu eğitim sonucunda uygulayıcılar da bütüncül bir yaklaşımla birçok alanda duygu koçluğunu aktif olarak kullanabilirler.

Duygu Koçluğu Kullanım Alanları

Olumsuz İnançlar: (“Talihsizim”, “Yalnızım”, “Beceriksizim”, “Babana bile güvenme”, “Para bana gelmez”, “Hiç kimseye güvenemem”, “Bütün erkekler aldatır”…)

• Olumsuz Duygular: (Stres, öfke, korku, endişe, acı, üzüntü, suçluluk, güvensizlik, korku, nefret, kıskançlık, fobi, panik atak, depresyon …)

• Bedensel Sorunlar: (Alerjiler, sırt ve bel ağrıları, kabızlık, cinsel sorunlar, şişmanlık,

karın ve mide ağrıları…)

• Duygusal Travma: (Kaza, cinsel taciz, terk edilme, işten çıkarılma, yakınını kaybetme, haksızlığa uğrama…)

• Ruhsal Gelişim: (Dinginlik, dengeli ilişkiler, sevecenlik, affetmek, sevgi ve hoşgörü geliştirme…)

• Madde Bağımlılıkları: (Sigara, alkol, yemek, alışveriş…)

• İlişki Sorunları: (Cinsel Sorunlar, boşanma, insan bağımlılığı…)

• Hedef Belirleme: (İşyerinde, ilişkilerde, kazanç düzeyinde, projelerde, toplumda yer belirlemede, hayat amacını gerçekleştirmede…)

• Performans Artırma: (Sınav, iş, spor, sanat alanlarında, kolay odaklanma, yaratıcılık, disiplin geliştirme, verim artırma…)

 Cocuk ve Ergen Problemlerinde (yemek, uyku ders vb.)

*Ve daha fazlası…

Neden Bu Eğitime Katılmalıyım?

Sıkışmış, üzüntü dolu bir yaşam sadece benzerini çeker etrafına. Duygu koçluğu eğitiminde yaşam kalitenizin nasıl arttıracağınıza enerjinizi nasıl yükselteceğinize uzun uzun işledik. Duygu koçluğu paketi, içindeki birçok yöntemi ile kendinize ve çevrenize katkınızın olmasını sağlayacaktır. Profesyonel anlamda çalışacak kursiyerlerimiz için bir seans nasıl yürütülür danışan-müşteri ilişkisi nasıl ve danışan duygu koçluğu deneyiminde neler yaşıyor bunları da öğreneceğiz. 

Duygusal yükleriniz ağır mı geliyor?

Kendinizi kötü mü hissediyorsunuz?

Üstelik neden kötü hissettiğinizi bile bilmiyor musunuz?

Hiç fark etmeden kendi kendinizi sabote mi ediyorsunuz?

Korkularınız hayatı keyifle yaşamanıza engel mi oluyor?

Anlam veremediğiniz kaygılarınız mı var?

Aynı yanlışları hayatınızda ilişkileriniz de devamlı tekrarlıyor, sürekli duvara mı tosluyorsunuz?

Her şeye sahip olduğunuz halde bir sosyal fobik misiniz?

Bedeniniz size sesleniyor olabilir, acaba duyuyor musunuz? Yoksa bir ağrı kesici ya da başka bir belirti yok ediciyle onun sesiniz mi kısıyorsunuz?

Olumsuzluklardan kendi kendinize kurtulmayı öğrenmek, başkalarına da yardım etmek ve hayatı keyifle yaşamak hatta bolluk berekete kavuşmak için bu eğitimi kaçırmamalısınız!

Çalışmalarımız tıbbi içerikli değildir. Tedaviye yönelik çalışma yapılmamaktadır.

Duygu Koçluğu Eğitimine Kimler Katılabilir?

Tip Doktorlari, 

Sağlik Görevlileri

Fizik Tedavi Uzmanlari

Psikologlar

Hipnoterapistler, 

Psikolojik Danişmanlar, 

Yaşam Koçlari

Reiki Uygulayicilari, 

Güzellik Uzmanlari, 

Diyetisyenler, 

Bunu Meslek Olarak Yapmak İsteyenler.

Kendisine Ve Çevresine Faydalı Olmak İsteyenler.

Ev Hanımları.

Hayatında ki kısır döngüleri kırmak isteyen ve negatiflikleri atmak isteyen herkes

Yepyeni bir SEN ile tanışıp hayata merhaba demek isteyen herkes.

Duygu Koçluğu Aşamaları

Brussels Academy olarak, duygu koçluğunda herkesin kullanabileceği basit bir yol haritası oluşturdu.  Bir duygu koçunun ister kendine, ister başkalarına yardımcı olması için öğretici, kolay uygulanabilir, çok geniş ve çözümleyici bir sistem oluşturduk.  

Bu aşamalar; 

1. Aşama; 

Çalışmanın ilk aşaması Bilinçli bakışın oluşturulması aşamasıdır. Bilinçli bakacağımız nokta durumdur. Yaşadığımız hastalık, stres, bağımlılıklar, bedensel ve ruhsal sıkıntılar var olan durumu gösteriyor. Asıl olan bu durum karşısında ne hissettiğimizdir.

His dediğimiz şey; bedenimizde yeri, vasfı ve şiddeti belli fiziksel deneyimlerimizdir. O nedenle, bilinçli bakış aslında bedene bilinçli bakış olmaktadır.  Burada önemli olan önce bedende ne hissettiğimizi bulmaktır. “Göğsüm sıkışıyor, karnım ağrıyor” gibi olumsuz bir histir aradığımız. Yani kötü hissediyorsa, demek ki ortada bir sorun var demektir. (Şunu unutmayın ki; Sorun; durumlar karşısında hissettiklerimizdir). 

İşte bu noktada Duygu Koçu önce ne hissettiğini tespit etmeli, sonra da bu hissin bedendeki karşılığını tespit etmelidir. 

2. Aşama; 

Duygu koçları hissi yok saymak ya da yok etmeye çalışmak yerine, vücudumuzda o hissetmemize gerek olmayan hissi daha fazla hissetmeye devam ettireceklerdir. Bu durum bir paradoks gibi görünse de öyle değil. Yani “Mademki hissetmememiz gereken bir his oluşmuş, neden daha fazla hissedelim?” demeyin. Bu kademe duygu koçunun tüm diğer zihinsel, enerjisel, psikoterapötik, psikolojik, NLP, tıbbi iyileştirme iddialı tekniklerden en önemli ayrılma noktasıdır. Tüm bu ve benzeri tekniklerde temel hedef, bir hissi yok etmek üzerine kurgulanmışken, burada amaç, hissi enerji bedenine ve bilinçaltına bir açılan bir kapı olarak kullanmaktır. Bu his yoluyla titreşen duygular bizi olayın çözüm noktasına doğru götürecektir.

3. Aşama: 

Bu üçüncü aşamada, hissi hissetmeye başladıktan sonra iki durumdan birsi ortaya çıkmaya başlar. ilk durum yavaş yavaş hissin etkisinin azalmaya başlamasıdır. Büyük ihtimal hissi besleyen duygusal enerji akma aşamasına geçmiştir. Bilinçaltı mesajı almış ve duyguyu akıtmaya başlamıştır. İkinci durum ise, hissi hissetmeye devam etme sonucunda, bilinçaltının duygusunu kendiliğinden akıttığı duyguların, daha hafif ve yüzeysel duygular olma ihtimali yüksektir. Hissedilen hissin gittikçe şiddetinin artması, sınırlarının daha belirgin hale gelmeye başlamasıdır. Bu artış ve yoğunlaşma ile titreşim daha güçlü ve daha keskin hissedilmeye başlanır. Bu duygunun oturmasını bir duygu koçu, “Bilinçaltı yeni bir mesaj vermekte”  şekilde okuyacaktır. Bilinçaltı adeta “tamam konu anlaşıldı bana destek lazım” demektedir. 

Tam burada duyguyu boşaltma teknikleri devreye girecektir. EFT, NLP, Nefes, Telkin, İmajinasyon, Enerjiyi harekete geçirme, regresyon, hipnoz  gibi duyguya ve duyguyu yaratan olaylara odaklı tekniklerdir. Tüm eğitim boyunca bu tekniklerin ne zaman nerede nasıl kullanacağımızdan bahsedeceğiz. Duygu koçu bu teknikleri bir seans içinde ustaca kullanmayı bilen insandır. 

İşte duygu koçları bu aşamalardan geçerek ve gerekli teknikleri kullanarak negatif duyguları boşaltarak iyi hissetme halini gerçekleştirmeyi hedeflemektedirler. 

EĞİTİM İÇERİĞİ

 

 

Ücret

Saat

 

1

Temel Koçluk Becerileri

€250 

21

Hafta içi 20:00 (19:00)-23:00 (22:00) arası

2

Temel ve ileri EFT

€300 

25

 

3

Temel Hipnoz eğitimi

€200 

16

Pazar Günleri: 14:00(15:00)-20:00 (21:00)

4

İleri Hipnoz Eğitimi

€250 

16

Cumartesi Günleri: 14:00 (15:00)-18:00 (21:00)

5

Regeresyon Eğitimi

€400 

40

 

6

NLP

€250 

25

 

7

İlişki ve Aile Koçluğu

€300 

25

 

8

Duygu Yönetimi Eğitimi

€300 

25

 

9

Uygulayıcı Eğitimi

€400 

35

 

10

Enneagram

€250 

21

 

11

Meridyen Terapi

€100 

7

 
 

Paket Fiyatı

€3.000 

256

 
   
           

CPD Tarafından uluslararası sertifika verilecektir.

https://cpduk.co.uk

https://cpduk.co.uk/providers/brussels-academy

Not: Eğitim video kayıtlarına 1 yıl boyunca ulaşma imkânı ve derslerin PDF leri öğrencilerle paylaşılacak. Whatsapp gurubunda soru sorma imkanı. Eğitim tarihleri en geç Ağustos ayının başında planlanıp paylaşılacak. Brussels Academy zaruret durumunda tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar. 

Kursu al
Kayıtlı: 55 öğrenci
Süre: 272 Saat
Dersler: 3
Seviye: İleri